Başkanımızın Mesajı

Değerli Sektör Paydaşlarımız,

2017-2018 yıllarını kapsayan 2 yıllık faaliyet dönemimizi geride bırakırken, 2019 yılının ve 11. faaliyet döneminin ülkemize ve sektörümüze başarılar getirmesini temenni ediyorum.

Türk tekstil makine sektörüne hizmet vermek amacıyla 20 yıldır Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği (TEMSAD) olarak, kuruluşumuzun ilk anından itibaren, bir yandan sektörün tanıtımını gerçekleştirirken, diğer yandan da gelişimine katkı sağlamaktayız. Kuruluş yılımız olan 1998 yılından, 20. yılımız olan 2018’ e kadar mevcut üye sayımız 190’ a ulaşmış bulunmaktadır. Her geçen yıl temsil sorumluluğumuz artarken , devlet kurumları ve diğer destekleyici kurumlar nezdinde sektörümüzün talepleri ve problemleri doğrultusunda politikalar geliştirilmesine ve yürütülmesine yardımcı olmaktayız.

2017-2018 yıllarında yurtiçinde sektörümüz üreticilerinin hitap ettiği tekstil üreticisi firmalarla ilişkilerini kuvvetlendirmek amacıyla işbirliği çalışmalarımız devam etmiştir. Bu bağlamda 2017 yılında Moda Hazır Giyim Federasyonu ile yaptığımız işbirliği ile bunun güzel bir örneğini ortaya koymuş olduk. Bu işbirliği çerçevesinde tekstil üreticilerinin ihtiyacı olan her türlü yerli makine ve yedek parçalarının tanıtılması için güzel bir birliktelik elde edilmiştir. Ayrıca 2018 Kasım ayında Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) ile de bir işbirliği protokolü yaparak, tekstil terbiye sektörünün ihtiyacı olan her türlü modernizasyonu ve yeni makine teminini sağlamak için üyelerimizle birlikte yerli tekstil makinelerinin avantajlarını anlatma fırsatı yakalamış olduk. Bu işbirlikleri çerçevesinde tekstil sektörünün yurtdışından yüksek fiyatlara ithal ettiği makine ve yedek parçalarına karşılık yerli ve milli üreticilerimizin daha iyi kalitede ve fiyat avantajında olan ürünlerini tanıtma fırsatı bulunmuş oldu.

Bununla birlikte sektörümüzün 2018 yılı içerisinde gerçekleştirdiği başarılı çalışmalarından bir tanesi,  üyemiz Canlar Mekatronik’ in İtalyan tekstil makine devlerinden Brazzoli ‘ yi satın alması olayıdır. Bu vesileyle ülkemizi ve sektörümüzü dünyada en iyi şekilde temsil eden tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz.

20-26 Haziran 2019 tarihlerinde İspanya’ da gerçekleşecek olan ITMA fuarına 156 Türk firmasıyla katılım sağlayacağız. 156 Türk katılımcı firmanın 110 tanesi Temsad üyemizdir. ITMA’ da yerli tekstil makinelerimizin tanıtımını en iyi şekilde yaparak, ülkemizi diğer organizasyonlarda olduğu gibi en iyi şekilde temsil edeceğiz. 

2017 yıl sonu itibariyle 605 milyon $’ lık bir ihracatımız söz konusudur. Şuan ki ihracat verilerine baktığımız zaman da 2018 yılı ihracatımızı 750 milyon $ civarında tamamlayacağımızı tahmin etmekteyiz. Bu İhracatımızın yaklaşık %70’ni boya terbiye makineleri oluşturmaktadır.

Bunun yanı sıra 2017 ithalatımız 1.4 milyar $ iken 2018 yıl sonu itibariyle 1.9 milyar $ olarak gerçekleşmesi tahmin edilmektedir.

Bu konuda üyelerimizin ihracat gayretli çalışmaları yoğun bir şekilde devam ederken, ithalat kalemlerini olabildiğince azaltarak sektörümüz cari dengesini pozitife çevirmek için gerekli politikaları diğer kurumların da desteği ile hayata geçirmek istiyoruz

Saygılarımla.

Yönetim Kurulu Başkanı

Adil NALBANT